Sultanbeyli Matbaa


SULTANBEYLİ MATBAA

Sultanbeyli Matbaacılık, iletilmek istenen bir mesajın kâğıt vb. yüzeylere basılarak çıktısının alınma işlemidir. Çevremizde gördüğümüz her şey aslında matbaa ürünüdür. Haberleri almak için okuduğumuz dergiler, gazeteler, plastik poşetler ve diş macunu tüpleri üzerindeki baskılar, broşür ve kataloglar, karton ambalajlar, meşrubat ve konserve kutularının üzerindeki baskılar, cips poşetleri, her nevi ambalajın üzerine yapıştırılmış olan etiketler, kartvizitler, takvimler ve daha fazlası hep matbaalarda üretilmektedir.

Türkiye’nin matbaacılık sektörü teknoloji olarak dünya ile aynı seviyededir. Son yıllarda ülkemize,  yüksek teknolojiye sahip birçok makine ithal edilmiştir. Bir matbaa da kullanılan baskı yöntemleri şu şekildedir;

Ofset Baskı: Kitap ve dergi kapaklarının basım işleminde kullanılan baskı çeşitidir. Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan baskılar ilerleyen teknoloji ile oldukça gelişmiştir.

Tampon Baskı: Düz zeminlerin yanında düz olmayan zeminler içinde kullanılan baskı yöntemidir. İnşaat teçhisatları, anahtarlar, oyuncaklar ve bazı dekoratif eşyalar tampon baskı yapılan ürünlerden sadece bazılarıdır.

Serigrafi Baskı: Bir diğer adıyla elek baskı ipek veya kumaş üzerine işlenir ve elek kalıplar kullanılır.

Dijital Baskı: Günümüzde en çok kullanılan baskı yöntemidir. Bilgisayar destekli dijital ortamlarda yapılır.

Tifdruk (Çukur) Baskı: Bu baskı türünde çabuk buharlaşan akışkanlı mürekkepler kullanılır.

Bir matbaanın üretim bölümü baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası olarak tanımlanmaktadır.

BASKI ÖNCESİ

Reklam ajanslarından gelen tasarımların baskı için hazırlandığı bölümdür. Tasarımlar Illustrator photoshop, Corel Draw, Indesign,  Quark Xpress gibi programlarda hazırlandığı için matbaa çalışanlarıda ,tasarımların düzenlemelerini  bu programlarda yapar ve  üretime uygun hale  getirir. Ayrıca baskısı alınacak olan tasarımların CMYK modunda ve 300 dpi olması gerekir aksi taktirde renk bozulmaları meydana gelecektir. CMYK camgöbeği, galibarda, sarı ve siyah renklerden oluşmaktadır. Ana renkler olan bu renkler ile baskılama işlemleri yapılır. Ana renkler mavi, sarı ve kırmızıdır. Bu renkler üzerinde yapılacak olan oynamalar ile diğer renklerin oluşumu sağlanabilir.

BASKI AŞAMASI

Matbaacılık sektöründe kullanılan baskı yöntemleri ofset, flekso, tipo, tifdruk, serigrafidir. Fakat son dönemlerde dijital baskı ön plana çıkmıştır. Baskı altı malzemesi olarak kâğıt, karton, film tarzı malzemeler kullanılmaktadır. Baskı işleminde genellikle dijital makineler kullanılmaktadır.

BASKI SONRASI

Ürünler hangi baskı yöntemiyle basılırsa basılsın, hepsi baskı sonrası işlem yapılmak zorundadır. Baskı sırasındaki işlemler ürün çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Bu işlemler, kırma, katlama, harman, kapak geçirme işlemleridir. Ayrıca karton kullanıldığı zaman da kesim, ayıklama gibi işlemler yapılmaktadır.